Strona główna

Kromołów

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI

Wpisany przez Zarząd Osiedla Kromołów

   
 
I N F O R M A C J A
 
 
 
W dniu 05.12.2024 r. o godz. 17.00
 
w Pałacyku nad Wartą w Kromołowie,
 
odbędzie się spotkanie RadnychRady Miejskiej w Zawierciu z mieszkańcami,
 
dotyczące możliwości przekształcenia Osiedla Kromołów w Sołectwo.
 
 
                                                                                                                                                                                             Zarząd Osiedla Kromołów
 

ZBIÓRKA WIELKOGABARYTÓW + ELEKTROŚMIECI

Wpisany przez Mariusz Golenia

 

KROMOŁÓW - dn. 13 listopada 2024

 

         REJON 4 

 

  ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH 

 

  oraz dodatkowa ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

 

  z NIERUCHOMOŚCI JEDNORODZINNYCH

 

                

   

ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - DZIEŃ ZADUSZNY 2024

Wpisany przez Mariusz Golenia sobota, 02 listopada 2024 21:36

 

Kolejny pierwszy listopada, kiedy odbywam spacer odwiedzając nagrobki, mogiły, pomniki bohaterów z historii w naszej dzielnicy. I jak co roku udostępniając zdjęcia, zastanawiam się: czy warto? Czy zmieniające się czasy, czy przewartościowanie w społeczeństwie pozwoli dalej zachować pamięć o tych ludziach, tożsamość, kulturę, tradycje, wiarę, Ojczyznę… Rok temu zapalone zostały znicze tak jak zawsze. Ale nie wspomniałem o tym. Nie zamieściłem zdjęć… może mi się po prostu nie chciało. Może jak to dzisiaj się mówi: strzeliłem focha… może nie warto już tego robić?

Ale w tym roku dostałem odpowiedzi: że WARTO. Warto zachować w pamięci nasze dziedzictwo. Na ile się da i do kiedy się da. A może na zawsze i o jeden dzień dłużej… Kiedy zadzwoniły panie nauczycielki: pani Małgorzata i pani Monika z SP-13 z zapytaniem o Cmentarz Żołnierzy na Żniwnej z okresu I Wojny Światowej: czy jest on otwarty? Czy gdzieś trzeba udać się po klucz? Że chcą przyjść z dziećmi, zuchami pozgrabiać liście i zapalić znicze. Dostałem odpowiedź, że WARTO. Przypomniały się lata z podstawówki, kiedy też chodziliśmy z nauczycielami przed Świętem Wszystkich Świętych sprzątać cywilne i żołnierskie mogiły. Kiedy młodzież z SP-13 podobnie zadbała o Grób Nieznanego Żołnierza, jak nazywana jest mogiła żołnierzy i cywilów z II Wojny Światowej oraz uporządkowana została kwatera chorążego Kropaczka wraz z mogiłą żołnierzy a także grób dyrektor szkoły zamordowanego w Katyniu – śp. Antoniego Sularza - padła odpowiedź, że WARTO. Patrząc na „opiekę i dbanie” o cokół z tablicą na Rynku w Kromołowie, mieszkających w sąsiedztwie kromołowianie – ma się odpowiedź, że WARTO.

Kiedy obserwuje się prace i zaangażowanie pana Macieja Świderskiego z TMZZ/PTTK, który od lat dba o mogiły powstańcze, żołnierskie – dostaje się odpowiedź, że WARTO. Kiedy patrzy się na postęp prac przy renowacji pomnika Grobu Rodziny Zachertów, które wykonuje, sponsoruje pomysłodawca Karol Czapla z pomocą pana Stefana Króla – jest odpowiedź: że WARTO. Kiedy zobaczyłem „roboczą” wersję siedemset stronicowej książki o historii Kromołowa (1193-1939) napisaną przez ostatnie cztery lata przez pana Jerzego Maciążka z pomocą Dominika Ptaś, której pomysłodawcą i inicjatorem jest pan Stefan Rotarski przy współudziale kromołowskich i zawierciańskich przedsiębiorców – ma się odpowiedź, że WARTO.

Kiedy zapalałem znicza na grobie zmarłej w tym roku Pani Poli – ś.p. Apolonii Burzyńskiej: WARTO. Kiedy podczas odbywających się misji świętych, przed nawiedzeniem po 44 latach obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, prowadzący i głoszący kazania Ojciec z Zakonu Paulinów, opowiadał jak na bazarku w Łodzi mija oprawcę i kata ks. Jerzego Popiełuszki, który ze spuszczoną głową przechodzi pomiędzy ludźmi, bo wie, że wszyscy wiedzą, co zrobił (pomimo, że zmienił nazwisko) – WARTO. W perspektywie lat, zło dobrem zostało przezwyciężone… jak mawiał zamordowany bestialsko legendarny kapłan. I jeszcze jeden na koniec „cytat” z Paulina - kiedy w czasach dzisiejszych, klęczący i modlący się człowiek, uważany jest za dziwaka a idący (prowadzony) na smyczy z obrożą człowiek z piórami w „pupie” to normalność: odpowiedź brzmi, że WARTO pamiętać i robić swoje co roku… pójść, odmówić Wieczny Odpoczynek i zapalić znicz… że jest to wartość dodana. Że jest to szacunek dla człowieka, dla przodków, dla wiary, tradycji, historii, kultury, narodu.

Ku pamięci – ...TYM co na wiecznej warcie, dziękując za ich świadectwo, poświęcenie, patriotyzm, wolność, Polskę...

 

p.s. dziękuję ZGK w Zawierciu za zebranie worków z liśćmi z cmentarza na Żniwnej po akcji małych zuchów – UM/PUK za co roczne uporządkowanie cmentarza – oraz Mateuszowi Burzyńskiemu (szwagrowi) za przekazane znicze.

 

   

WIECZÓR LISTOPADOWY - WYŚPIEWAJMY RAZEM NIEPODLEGŁOŚĆ

Wpisany przez Mariusz Golenia czwartek, 17 października 2024 20:40

                

   

OGŁOSZENIE - WIZJA LOKALNA UL. PRZEJŚCIOWA

Wpisany przez Administrator piątek, 27 września 2024 23:12

 

 !!!  ZMIANA TERMINU  !!! 

 

 !!!  OGŁOSZENIE UM ZAWIERCIE  / WIOŚ  !!! 

 

   WIZJA LOKALNA w terenie do uczestnictwa dla mieszkańców   

 

   i zgłaszania wniosków oraz uwag   

 

  10.10.2024 r. - czwartek - godz. 10:00 - ul. Przejściowa 4   

 

   21.10.2024 r. - poniedziałek - godz. 10:00 - ul. Przejściowa 4   

 

 

   

   

ULEWNY DESZCZ I SILNY WIATR - WEEKEND 13-15.09.2024 R.

Wpisany przez Mariusz Golenia niedziela, 15 września 2024 16:20

 

Przez weekend głównie w południowej części naszego kraju padają ulewne deszcze. Podobna sytuacja ma miejsce w Kromołowie. Kulminacja była w dwie ostatnie noce. W noc z pt/sb 13/14/09.2024 r. wszystkie zabezpieczenia przeciwpowodziowe sprawdziły się pod każdym kątem. Opady deszczu spływały do zbiorników retencyjnych a poprzez kolektory do rzeki Warty. W sobotę rano nie było na ulicach naniesionego piasku i trawy. Podobnie było w nocy z sb/nd 14/15.09.2024 r. aczkolwiek po zatkaniu się wpustu do kolektora na zbiegu ulic Jurajskiej i Bonerów, w związku z silnym wiatrem i połamanymi gałęziami drzew, gałęzie w połączeniu z trawą i piaskiem „zasklepiły” wlot do odpływu kolektora. To spowodowało pozatykanie kratek na ul. Staromiejskiej. Ale dzięki czujności mieszkańców ul. Staromiejskiej, Bonerów, którzy na bieżąco czyścili kratki woda spłynęła nanosząc niewielką ilość trawy i piasku pod Przystanek Główny Przesiadkowy – pod sklepy: „Lewiatan” i „Żabkę”. Wszystkie kwestie związane z ulewnymi deszczami i posprzątaniem ulic zostały zgłoszone do Sztabu Zarządzania Kryzysowego UM w Zawierciu oraz do Pani Prezydent  - wraz ze zdjęciami. Podobnie jak przechylone drzewo na linię energetyczną na ul. Siewierskiej (na zbiegu z ulicą Smuga). W poniedziałek będzie zapewne wielkie sprzątanie na całym mieście i w dz. Kromołów. Kolejny raz zabezpieczenia przeciwpowodziowe sprawdziły się. Jak widać, kiedy zbiorniki, kratki, przepusty, kolektory są systematycznie sprawdzane, czyszczone, dba się po prostu o nie – sprawiają, że mieszkańcy mogą spać spokojniej. W przypadku mieszkańców ul. Staromiejskiej, Żelaznej, Gromadzkiej, Targowej, Nad Wartą zawsze będzie nie pewność i przychodzić będą wspomnienia z 1996 roku. 

Dodatkowo uporządkowanie kwestii na polach pod Żerkowską Górą pokazują, że porządek w hydrogeologii jest wskazany i spełnia oczekiwania jakie spoczywają na rowach melioracyjnych, przepustach, zbiornikach. Tak jak to pomimo, tragicznych sytuacji w Głuchołazach, Kłodzku, Nysie zapewnia dzisiaj ukończony w 2020 roku suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. A było to kosztem „likwidacji” dwóch wsi - wpowiecie wodzisławskim - Nieboczowy i Ligota Tworkowska. Dzięki tej inwestycji miasta Opole, Wrocław są mniej narażone na anomalie wodne związane z rzeką Odrą. Docelowo zbiornik z suchego zbiornika ma być przekształcony na mokry – retencyjny z wypełnieniem do stałej rzędnej, czyli około 1 m.

 

 

 

   

JARMARK KROMOŁOWSKI 2024

Wpisany przez Mariusz Golenia środa, 21 sierpnia 2024 21:22

           

   

Strona 1 z 119

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
joomla template