Kromołów
FIRMA OPTOPOL DLA SP-13
Wpisany przez Mariusz Golenia wtorek, 17 grudnia 2024 22:39
WSPOMINAMY APOLONIĘ BURZYŃSKĄ
Wpisany przez TSK środa, 04 grudnia 2024 20:45
SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI
Wpisany przez Zarząd Osiedla Kromołów
ZBIÓRKA WIELKOGABARYTÓW + ELEKTROŚMIECI
Wpisany przez Mariusz Golenia
KROMOŁÓW - dn. 13 listopada 2024
REJON 4
ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH
oraz dodatkowa ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
z NIERUCHOMOŚCI JEDNORODZINNYCH
ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - DZIEŃ ZADUSZNY 2024
Wpisany przez Mariusz Golenia sobota, 02 listopada 2024 21:36
Kolejny pierwszy listopada, kiedy odbywam spacer odwiedzając nagrobki, mogiły, pomniki bohaterów z historii w naszej dzielnicy. I jak co roku udostępniając zdjęcia, zastanawiam się: czy warto? Czy zmieniające się czasy, czy przewartościowanie w społeczeństwie pozwoli dalej zachować pamięć o tych ludziach, tożsamość, kulturę, tradycje, wiarę, Ojczyznę… Rok temu zapalone zostały znicze tak jak zawsze. Ale nie wspomniałem o tym. Nie zamieściłem zdjęć… może mi się po prostu nie chciało. Może jak to dzisiaj się mówi: strzeliłem focha… może nie warto już tego robić?
Ale w tym roku dostałem odpowiedzi: że WARTO. Warto zachować w pamięci nasze dziedzictwo. Na ile się da i do kiedy się da. A może na zawsze i o jeden dzień dłużej… Kiedy zadzwoniły panie nauczycielki: pani Małgorzata i pani Monika z SP-13 z zapytaniem o Cmentarz Żołnierzy na Żniwnej z okresu I Wojny Światowej: czy jest on otwarty? Czy gdzieś trzeba udać się po klucz? Że chcą przyjść z dziećmi, zuchami pozgrabiać liście i zapalić znicze. Dostałem odpowiedź, że WARTO. Przypomniały się lata z podstawówki, kiedy też chodziliśmy z nauczycielami przed Świętem Wszystkich Świętych sprzątać cywilne i żołnierskie mogiły. Kiedy młodzież z SP-13 podobnie zadbała o Grób Nieznanego Żołnierza, jak nazywana jest mogiła żołnierzy i cywilów z II Wojny Światowej oraz uporządkowana została kwatera chorążego Kropaczka wraz z mogiłą żołnierzy a także grób dyrektor szkoły zamordowanego w Katyniu – śp. Antoniego Sularza - padła odpowiedź, że WARTO. Patrząc na „opiekę i dbanie” o cokół z tablicą na Rynku w Kromołowie, mieszkających w sąsiedztwie kromołowianie – ma się odpowiedź, że WARTO.
Kiedy obserwuje się prace i zaangażowanie pana Macieja Świderskiego z TMZZ/PTTK, który od lat dba o mogiły powstańcze, żołnierskie – dostaje się odpowiedź, że WARTO. Kiedy patrzy się na postęp prac przy renowacji pomnika Grobu Rodziny Zachertów, które wykonuje, sponsoruje pomysłodawca Karol Czapla z pomocą pana Stefana Króla – jest odpowiedź: że WARTO. Kiedy zobaczyłem „roboczą” wersję siedemset stronicowej książki o historii Kromołowa (1193-1939) napisaną przez ostatnie cztery lata przez pana Jerzego Maciążka z pomocą Dominika Ptaś, której pomysłodawcą i inicjatorem jest pan Stefan Rotarski przy współudziale kromołowskich i zawierciańskich przedsiębiorców – ma się odpowiedź, że WARTO.
Kiedy zapalałem znicza na grobie zmarłej w tym roku Pani Poli – ś.p. Apolonii Burzyńskiej: WARTO. Kiedy podczas odbywających się misji świętych, przed nawiedzeniem po 44 latach obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, prowadzący i głoszący kazania Ojciec z Zakonu Paulinów, opowiadał jak na bazarku w Łodzi mija oprawcę i kata ks. Jerzego Popiełuszki, który ze spuszczoną głową przechodzi pomiędzy ludźmi, bo wie, że wszyscy wiedzą, co zrobił (pomimo, że zmienił nazwisko) – WARTO. W perspektywie lat, zło dobrem zostało przezwyciężone… jak mawiał zamordowany bestialsko legendarny kapłan. I jeszcze jeden na koniec „cytat” z Paulina - kiedy w czasach dzisiejszych, klęczący i modlący się człowiek, uważany jest za dziwaka a idący (prowadzony) na smyczy z obrożą człowiek z piórami w „pupie” to normalność: odpowiedź brzmi, że WARTO pamiętać i robić swoje co roku… pójść, odmówić Wieczny Odpoczynek i zapalić znicz… że jest to wartość dodana. Że jest to szacunek dla człowieka, dla przodków, dla wiary, tradycji, historii, kultury, narodu.
Ku pamięci – ...TYM co na wiecznej warcie, dziękując za ich świadectwo, poświęcenie, patriotyzm, wolność, Polskę...
p.s. dziękuję ZGK w Zawierciu za zebranie worków z liśćmi z cmentarza na Żniwnej po akcji małych zuchów – UM/PUK za co roczne uporządkowanie cmentarza – oraz Mateuszowi Burzyńskiemu (szwagrowi) za przekazane znicze.
WIECZÓR LISTOPADOWY - WYŚPIEWAJMY RAZEM NIEPODLEGŁOŚĆ
Wpisany przez Mariusz Golenia czwartek, 17 października 2024 20:40
OGŁOSZENIE - WIZJA LOKALNA UL. PRZEJŚCIOWA
Wpisany przez Administrator piątek, 27 września 2024 23:12
!!! ZMIANA TERMINU !!!
!!! OGŁOSZENIE UM ZAWIERCIE / WIOŚ !!!
WIZJA LOKALNA w terenie do uczestnictwa dla mieszkańców
i zgłaszania wniosków oraz uwag
10.10.2024 r. - czwartek - godz. 10:00 - ul. Przejściowa 4
21.10.2024 r. - poniedziałek - godz. 10:00 - ul. Przejściowa 4
Więcej artykułów…
Strona 1 z 120
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>