Logowanie



Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 416 gości 
Kromołów
Wynajem hali sportowej przy SP-13
Wpisany przez Mariusz Golenia   
środa, 08 stycznia 2025 16:20

 

 

Od 15 stycznia 2025 roku będzie możliwość wynajęcia hali sportowej

przy SP-13 w Zawierciu - Kromołowie.

Poniżej grafik wolnych terminów oraz cennik wynajmu.

 

Kontak w sprawie wynajmu:

SP-13 nr telefonu: 326724361

w godz. 8:00 - 15:00

 

Facebook
https://www.facebook.com/trzynastka.zawiercie.7  

 

 

 

 

 
KARTKA BOŻONARODZENIOWA - KONKURS STAROSTWA POWIATOWEGO
Wpisany przez Mariusz Golenia   
piątek, 03 stycznia 2025 22:08

Tegoroczni laureaci konkursu na najładniejszą kartkę Bożonarodzeniową ogłoszonego i rozstrzygniętego przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu wywodzą się z naszej dzielnicy. A laureatami zostali: pani Alicja Gieszczyk z TSK oraz Patryk Rej (wnuczek B. Radkowskiego).

Gratulacje dla laureatów a poniżej informacja z profilu Starostwa Powiatowego.

 

 

Powiatowy Konkurs na Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty

 

20 grudnia br. jury konkursu ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu na Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową pod patronatem Starosty Powiatu Zawierciańskiego Teresa Mucha-Popiel, wyłoniło jego laureatów.

Uczestnicy konkursu dostarczyli aż 92 prace w postaci niepowtarzalnych kartek bożonarodzeniowych. Poziom złożonych prac był niezwykle wysoki, dlatego obrady jury konkursowego były burzliwe. Komisja konkursowa oceniała dostarczone kartki, w podziale na trzy kategorie wiekowe ich twórców, według następujących kryteriów:

-nawiązania do tradycji oraz zwyczajów Bożego Narodzenia,

-pomysłowości i oryginalności formy,

-estetyki wykonania i ogólnego wrażenia artystycznego.

Ostatecznie:

w I kategorii - dzieci i młodzieży od lat 7 do lat 12,

zwyciężyła praca wykonana przez Aleksandrę Naziomek z Szypowic gm. Kroczyce. II miejsce przypadło w udziale Wiktorii Werakso z SP nr 5 w Zawierciu, zaś III-Wiktorowi Kubarze z Zawiercia. W tej kategorii wiekowej jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia Hannie Gierzok z Zawiercia.

W kategorii wiekowej młodzieży od lat 13 do lat 17,

zwycięstwo przypadło w udziale Agacie Wysockiej z Wysokiej Lelowskiej, II miejsce uzyskała kartka autorstwa Krystiana Olczyka z Łaz, a III miejsce zajęła praca wykonana przez Patryka Reja z Zawiercia.

W kategorii osób dorosłych,

zwyciężyła kartka stworzona przez Panią Alicję Gieszczyk z Zawiercia, II miejsce zajęła praca autorstwa Pani Izabeli Lendor z Zawiercia, a III miejsce na podium zajęła kartka bożonarodzeniowa wykonana przez Pana Mateusza Klimasa z Pradeł.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 30 grudnia br. w budynku Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Uhonorowania twórców zwycięskich kartek dokonała Starosta Teresa Mucha-Popiel.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia. Nadesłane prace jednoznacznie świadczą o tym, że wśród mieszkańców naszego powiatu nie brakuje osób bardzo kreatywnych i utalentowanych plastycznie.

Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie dziękujemy!”

tekst: Facebook Powiat Zawierciański 

 

 

 

 
KROMOŁÓW SHOW - SYLWESTER 2024
Wpisany przez Mariusz Golenia   
środa, 01 stycznia 2025 11:17

Niesamowitą oprawę miał tegoroczny Sylwester i powitanie Nowego Roku 2025 w naszej dzielnicy. Praktycznie od godziny 17:00 rozbrzmiewały nad Kromołowem fajerwerki a moment kulminacyjny przyszedł oczywiście o północy. Ilość przydomowych pokazów sztucznych ogni - fajerwerków -zrobił wrażenie. A na niebie rozbłysły kolorowe światła. Również w centrum dzielnicy zebrani mieszkańcy przywitali 2025 rok efektownie i z pompą. To naprawdę był KROMOŁÓW SHOW !!!

 

 

 

 

SZCZĘŚLIWEGO

 

 

NOWEGO ROKU 2025

 

 
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE SAMORZĄD MIESZKAŃCÓW dz. KROMOŁÓW
Wpisany przez WŁODZIMIERZ CZECH   

 
ŻYCZENIA BOŻE NARODZENIE oraz NOWY ROK 2025
Wpisany przez Mariusz Golenia   

 
FIRMA OPTOPOL DLA SP-13
Wpisany przez Mariusz Golenia   
wtorek, 17 grudnia 2024 22:39

 

 
WSPOMINAMY APOLONIĘ BURZYŃSKĄ
Wpisany przez TSK   
środa, 04 grudnia 2024 20:45
                      
 
            WSPOMINAMY APOLONIĘ BURZYŃSKĄ
 
Apolonia Burzyńska to osoba, która zapisała się na kartach historii Kromołowa jako osoba pełna pasji i zaangażowania w ochronę oraz promocję swojej miejscowości. Kromołów, malownicza dzielnica Zawiercia, zawsze była bliska Jej sercu, a działania na rzecz mieszkańców miały na celu nie tylko zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale i rozwój społeczności lokalnej. Wykazywała się dużą troską o historię oraz tradycje Kromołowa, organizując różne wydarzenia i inicjatywy mające na celu integrację mieszkańców oraz edukację na temat przeszłości tego regionu. 
 
Apolonia Burzyńska urodziła się 25 lutego 1936 roku w Kromołowie. W latach 1943 – 1949 uczęszczała do Szkoły Podstawowej, która wówczas mieściła się w budynku późniejszego Ośrodka Zdrowia, a obecnie Dwujęzycznego Niepublicznego Przedszkola „Katilandia” przy ul. Siewierskiej 74. Niestety edukację kilkunastoletniej Poli przerwała wojna, dlatego dalsza nauka uzupełniona została nauczaniem domowym. W okresie 1949 – 1953 uczęszczała do Liceum Żeńskiego w Zawierciu przy ul. Sądowej. W wieku 17 lat zdała maturę i podjęła studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Częstochowie na Wydziale Włókienniczym o specjalizacji przędzalnictwa bawełny. Lata 1958 – 1961 upłynęły Jej na pracy zawodowej w dolnośląskim zagłębiu bawełnianym Bielawa – Pieszyce – Dzierżoniów w Pieszyckich Zakładach Przemysłu Bawełnianego. W 1961 Apolonia Burzyńska wróciła w rodzinne strony, gdzie rozpoczęła pracę zawodową w zawierciańskiej „Bawełnie” i w Zawierciańskich Zakładach Tkanin Technicznych „KORDY” na kierowniczych stanowiskach technicznych począwszy od kierownika produkcji, a kończąc na dyrektorze technicznym.
 
W tamtym okresie Apolonia silnie i już na zawsze związała się z Kromołowem, który bardzo ceniła. Po latach wskutek zmian administracyjnych granic miasta Zawiercie „przyszło” do Niej. Aby jednak nie zatarła się historia najstarszej dzielnicy miasta oraz nie zaniknęła tożsamość mieszkańców oraz dziedzictwo kulturowe Kromołowa Apolonia Burzyńska mocno zaangażowała się w działalność powstałego 7 lipca 1994 roku Towarzystwa Sympatyków Kromołowa, organizacji pozarządowej, którego celem było rozbudzenie w mieszkańcach Kromołowa zainteresowania rodzinną miejscowością poprzez spotkania, prelekcje i wspomnienia. Od 15 sierpnia 2001 roku Apolonia Burzyńska pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu, a od 2023 została honorowym członkiem Towarzystwa Sympatyków Kromołowa. Apolonia była osobą o silnym poczuciu odpowiedzialności za przyszłość swojej społeczności. Dzięki Jej staraniom Towarzystwo Sympatyków Kromołowa było aktywną grupą, która organizowała wydarzenia kulturalne tj. wystawy, spotkania czy festyny, które nie tylko przyciągały mieszkańców, ale także przyczyniały się do promocji dziedzictwa lokalnego na szerszą skalę. Pola była organizatorką pełną pasji i zaangażowania, która w sposób profesjonalny i z wielkim entuzjazmem tworzyła i koordynowała wycieczki, wyjazdy oraz wydarzenia kulturalne mające na celu aktywizację społeczeństwa. Jej działalność skupiała się na organizowaniu przestrzeni, w której uczestnicy mogli poszerzać swoje horyzonty, integrować się z innymi oraz w pełni wykorzystać możliwości, jakie dawało współczesne życie kulturalne. Dzięki Niej uczestnicy mieli okazję do poznania nowych kultur, tradycji, a także nawiązania trwałych relacji. W swoich projektach stawiała na współpracę z lokalnymi artystami, twórcami, przewoźnikami czy przewodnikami, co nie tylko wspierało lokalną gospodarkę, ale również promowało dziedzictwo kulturowe regionu, w którym żyła, pracowała i działała. W 1999 roku z inicjatywy Apolonii Burzyńskiej Towarzystwo Sympatyków Kromołowa rozpoczęło wydawanie kwartalnika pt. „Kromołów wczoraj i teraz”, którego została redaktor naczelną. We współpracy z innymi zaangażowanymi kromołowianami oraz pasjonatami lokalnej historii z kraju i zagranicy publikowała artykuły dotyczące Kromołowa, prezentowała jego najpiękniejsze zakątki, wspominała ciekawe postaci oraz podkreślała zaangażowanie mieszkańców w rozwój Kromołowa. Jak sama wielokrotnie, stąd bliżej jej było na spacery w jurajskie lasy i skały. Działania Apolonii Burzyńskiej cechowała otwartość na współpracę zarówno z mieszkańcami, jak i z lokalnymi instytucjami czy organizacjami.
 
Cechowała ją także wrażliwość na potrzeby społeczne oraz umiejętność mobilizowania i motywowania innych do działania. Przykładem empatii i działania na rzecz potrzebujących była akcja pomocy dla powodzian, którą Apolonia Burzyńska zainicjowała dla powodzian w Kłodzku w 1997 roku. Dzięki Jej pracy Kromołów stał się miejscem, które nie tylko pielęgnuje swoje tradycje, ale także stawia na rozwój, w tym na poprawę jakości życia mieszkańców. Wielu mieszkańców Kromołowa i osób związanych z miastem doceniało Polę za Jej entuzjazm, determinację i zaangażowanie w sprawy lokalne. Była osobą, która z pasją realizowała swoje cele i inspirowała innych do wspólnego działania na rzecz dobra wspólnego. Miejscowe władze samorządowe doceniły to i wielokrotnie wyróżniały Apolonię medalami i podziękowaniami. Za swój wkład w rozwój państwa i jego kultury Apolonia Burzyńska została uhonorowana Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz Złotym Krzyżem za Zasługi dla Polski. Apolonia Burzyńska zmarła 16 lipca 2024 roku, a Jej grób znajduje się na cmentarzu parafii Św. Mikołaja w Kromołowie. Wśród lokalnej społeczności została zapamiętana jako społeczniczka i wieloletnia działaczka w strukturach Towarzystwa Sympatyków Kromołowa.
 
W pamięci przyjaciół, znajomych i współpracowników Apolonia Burzyńska pozostała jako wspaniała Pola, przyjacielska, uśmiechnięta, energiczna.
 
Krystyna Surma dla swojej koleżanki na pożegnanie napisała wiersz:
 
„PRZYPADEK ZRZĄDZIŁ”
 
Nastąpił moment, że zgasła nam wspaniała kobieta „Aurora”
Serce nam rozrywa, bo Ona tak bardzo chciała:
wiedzy, kunsztu, przyjaźni, człowieka,
czegoś, co serce przenika – miłości człowieka do człowieka.
Mając taki „widz” na Jurę szerzyła kulturę.
Była najwspanialszą kobietą Jury Krakowsko – Częstochowskiej
Tak bardzo bym chciała, aby Ona od nas i ode mnie tego doznała.
 
Czesława Kumaszka - Bąba tak wspomina Apolonię Burzyńską:
 
Wciąż wracam myślami do Poli jako najbliższej mi Osoby i uświadamiam sobie, że to już czas przeszły, że Jej już nigdy nie zobaczę. Przed oczyma przesuwają mi się obrazy z wspólnie spędzonych chwil. Widzę, jak na schodach Pałacyku po spotkaniach Towarzystwa Sympatyków Kromołowa żegnamy się i rozchodzimy do domów, widzę spotkania w ogrodzie Poli, kiedy obdarowywała mnie kwiatami. Wspominam także spotkania towarzyskie w Jej domu, które bardzo lubiłam, ponieważ zawsze przygotowane były z wielkim pietyzmem i starannością. Tym spotkaniom zawsze przyświecała jakaś myśl, przesłanie, dowcip „z górnej półki”, a wśród uczestników panowała niepowtarzalna atmosfera. Każde spotkanie w Towarzystwie Sympatyków Kromołowa nie pozbawione było wyrazu, a obecność Poli była niezbędna. W moim domu Pola była gościem wyczekiwanym. Z Nią nigdy się nie nudziłam, przy Niej każdy czuł się dobrze, ponieważ umiała rozmawiać z ludźmi w atmosferze przyjaźni i szacunku, wysłuchiwała zwierzeń, tonowała emocje, służyła zawsze pomocną dłonią. W obecności Poli czuło się Jej przyjaźń, ciepło, pozytywny klimat, który tworzyła swą osobowością. Oprócz tych osobistych zalet, które mnie bardzo urzekały Pola bardzo wiele robiła na rzecz społeczeństwa. Jej inicjatywy wniosły wiele dobrego do Kromołowa. Oczywiście działała z ludźmi, członkami Towarzystwa Sympatyków Kromołowa, grupą osób, której nie były obojętne sprawy najbliższej okolicy. Niepisana zasada była jedna i brzmiała: „Poli się nie odmawia!”. I to jest dowód na niepowtarzalną charyzmę Człowieka przez duże „Cz”. Wspominając tę Kochaną Osobę nie sposób przecenić Jej wysiłki w organizowanie wycieczek, wypadów, imprez kulturalnych, patriotycznych i rozrywkowych. To dzięki Niej mieliśmy możliwość poznania najbliższej okolicy, Polski i Europy. Uczestniczyliśmy w bardzo wielu wydarzeniach, które były ciekawe tematycznie i rozwijające pod względem intelektualnym, patriotycznym, a także rozrywkowym. 
 
Przeżyliśmy z Polą wspaniałe chwile, za które Jej bardzo dziękujemy.

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 120
 

Przypominamy

czwartek, 16 stycznia
Wywóz odpadów (niesegregowane)
piątek, 17 stycznia
Wywóz odpadów (tworzywa sztuczne)
wtorek, 21 stycznia
Wywóz odpadów (bioodpady)
środa, 22 stycznia
Wywóz odpadów (popiół)
czwartek, 6 lutego
Wywóz odpadów (niesegregowane)

Rok liturgiczny

Środa Popielcowa
środa, 5 marca
Za 51 dni

Pierwsza niedziela Wielkiego Postu
niedziela, 9 marca
Za 55 dni